Samsung Galaxy S firmware güncelleme

Samsung Galaxy S için firmware güncelleme nasıl yapılır?

1) Öncelikle firmware paketinizi güvendiğiniz herhangi bir siteden indirmeniz gerekiyor. Ben genellikle SamFirmware sitesini kullanıyorum. Arama kutusundan “i9000” yazarak arattığınız zaman karşınıza kullanılabilir firmware dosyaları listesi geliyor. Bir dosyanın boyutu yaklaşık 180 MB oluyor.

2) İstediğiniz firmware paketini indirtikten sonra klasöre çıkartıyorsunuz.  Çıkardığınız klasörde .tar uzantılı bir dosya olduğunu görüyorsunuz ve şimdilik bu dosyaya dokunmuyorsunuz.

3) Daha sonra telefonunuza firmware güncellemesini yüklemenize yardımcı olacak ODIN programını indiriyorsunuz. ODIN3 v1.85 için buradaki linki kullanabilirsiniz.

4) Telefonunuz eğer bilgisayara bağlı ise bilgisayarla bağlantısını kesin. Power tuşuna basarak kapatın ve tamamen kapanması için 5-6 sn bekleyin.

5) Recovery (Kurtarma) ekranına geçin. Bunu yapmak için Ses Açma + Home + Power tuşlarına basılı tutun.

6) Ses Açma/Kapama tuşlarını kullanarak aşağı yukarı hareket edin ve Home tuşunu kullarak seçim yapın.”Wipe data/factory reset” i seçip “Yes” seçeneğini seçin. Böylece fabrika ayarlarına dönüş gerçekleşecek.

7) Fabrika ayarlarına döndükten sonra telefonun pilini çıkarın ve tekrardan takın. Ancak telefonu açmayın.

8) Download moduna geçin. Bunu yapmak için Download Mode yazısı gelene kadar Ses Kapama + Home + Power tuşlarına basılı tutun.

9) 3. adımda indirdiğiniz ODIN programını exe dosyasına tıklayarak çalıştırın.

10) Telefonunuzu USB kablosu aracılığıyla bilgisayara bağlayın. ODIN’in sol alt köşedeki Message kısmında “Added” yazısını göreceksiniz. Eğer bu yazıyı görmüyorsanız muhtemelen telefonunuzun driver’larıyla alakalı bir sıkıntı vardır.

11) ODIN’de PDA buttonuna tıklayıp 2. adımda karşınıza gelen .tar uzantılı dosyayı seçin.

12) Önemli! ODIN’de başka herhangi bir buttona dokunmayın ya da değişiklik yapmayın.

13) Şimdi Start buttonuna basın ve firmware’in güncellenmesini bekleyin. Güncellenme işlemi tamamlandığında telefonunuz kendi kendine kapanıp açılacaktır. ODIN’de yeşil arkaplanlı bir PASS yazısı belirecektir. Bu yazıyı gördükten sonra USB kablonuzu bilgisayardan çıkarabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Eğer ODIN ile güncelleme esnasında herhangi bir hata alınırsa USB bağlantınızı kopartın. ODIN’i kapatın. Telefonunuzun pilini çıkartıp tekrardan takın. 8. adımdan itibaren işlemleri baştan gerçekleştirin. Bu işlemleri yaparken cihazınızda oluşabilecek herhangi bir problem için kendi riskinizi kendiniz alıyorsunuz. Ben bugüne kadar bu işlemi defalarca gerçekleştirdim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s